Práce z domova – co získáte, co můžete čekat?

By | Únor 5, 2019

Práce z domova. Uvažovali jste někdy, že byste takto pracovali? Že byste se ráno vyhnuli tlačenici ještě napůl spících lidí v nacpané hromadné dopravě? Že byste si udělali přestávku v práci na procházku nebo na jídlo přesně podle svých potřeb a ne podle režimu firmy? Že byste pracovali na nejdůležitějších úkolech v době, kdy sami cítíte, že se nejlépe koncentrujete a práce vám jde nejlépe od ruky? A místo toho ve své nejproduktivnější době sedíte na nudné poradě nebo je ve vaši kanceláři takový šrumec, že nic zásadního nemůžete udělat. Natož aby vám to šlo od ruky.

Co můžete získat, když budete pracovat z domova?

  • práce z domova je vhodná pro přivýdělek i hlavní činnost
  • možnost organizovat si svůj pracovní i volný čas
  • být s rodinou a přitom vydělávat peníze
  • žádné cestování do zaměstnání
  • možnost práce z jakéhokoliv místa (připojení na internet výhodou)
  • unikátní podpůrný systém a zázemí – vždycky využíváte moderní technologie pro komunikaci nebo práci.

O práci z domova se dnes často píše, jsou hlasy pro i proti. Ale je nezpochybnitelní, že určitým lidem možnost práce z domova dává šanci, jak skloubit složitou životní situaci s možností pracovat a vydělávat peníze, řadě lidí umožní přivydělat si, protože z časových důvodů nebo z důvodů péče o rodinu by nebylo v jejich možnostech chodit do druhého zaměstnání.

Zajímavé aspekty práce z domova

Vyvážit soukromý a pracovní život je pro stále více lidí důležitější než práce sama. Někteří dávají přednost volnější pracovní době před výší platu. Firmy také objevily domácí štěstí svých zaměstnanců. Nově se starají o jejich pohodu při slaďování života rodiny a práce. Stále více společností umožňuje svým lidem pracovat z domova tam, kde je to možné – pravidelně, nebo když onemocní dítě. Postupně nabízejí i částečné úvazky, což dlouho nešlo. Pro firmy je to výhodnější.

„Je to přirozený vývoj,“ říká Barbora Hanzlíková, vedoucí personalistka plzeňské Škody Machine Tool. „V praxi se potvrzuje, že práce z domova, tzv. home office, funguje. Je lepší pracovat z domova, když je dítě nemocné, než si nervózně odpracovat osm hodin v kanceláři,“ dodává s tím, že se potvrzuje i to, že když firma vyjde vstříc matce nebo otci s malými dětmi a umožní jim práci na snížený úvazek, zaměstnanci se odmění firmě věrností. Lépe zorganizovat pracovní život svých lidí firmu nestojí žádné peníze.

Práce z domova je stále oblíbenější. Dokazují to průzkumy personálních agentur, které home office staví na přední místa nejžádanějších pracovních benefitů. Firmy šetří náklady a zaměstnanci tak lépe skloubí rodinný život s kariérou.

Co musíte zvládat při práci z domova?

Základem úspěchu a spokojenosti při práci z domova je také zvládání některých „měkkých dovedností“, k nimž patří zejména selfmanagement (sebeřízení) a schopnost zorganizovat si čas.

Pokud je možnost pracovat z domova, určitě potřebujete mobil a počítač. Firma zase musí umožnit připojení k firemním datům, což také vyžaduje speciální IT a telekomunikační vybavení, což je také jedním z důvodů, proč ne každá firma home office umožňuje.

Jaká je situace v Česku? Míst ve školkách je katastrofální nedostatek, mnozí zaměstnanci dojíždějí za prací dlouhé hodiny. Není se co divit, že by Češi rádi uvítali možnost pracovat z domova. Jenže tuzemské firmy na to zatím příliš neslyší.

„Práci z domova často vyhledávají matky s malými dětmi, lidé dojíždějící do zaměstnání více než hodinu, nebo lidé, kteří jsou často na cestách. Práce v režimu homeoffice jim totiž umožňuje efektivně hospodařit s volným časem, nemusí například po schůzce cestovat ještě do kanceláře,“ uvádí Ondřej Wysoglad z personální agentury ADECCO.

Uváděné informace byly publikovány ve zprávách na idnes.cz.

Chcte pracovat z domova, přivydělat si z domova a třeba nevíte jak? Informujte se o pracovním projektu, ve kterém sama již několik let funguji.

Staňte se fanouškem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *